+48 511 326 080
                
  

W ostatnim numerze Komunikatu PZK nr 35  zamieszczono regulamin dyplomu
"Pomorska 9-tka". Zapraszamy do zdobycia tego dyplomu.
Biuletyn informacyjny PZK 37/2023 do poczytania tutaj
Biuletyn informacyjny PZK 36/2023 do poczytania tutaj
Biuletyn informacyjny PZK 35/2023 do poczytania tutaj
Biuletyn informacyjny PZK 34/2023 do poczytania tutaj

Biuletyn informacyjny PZK 33/2023 do poczytania tutaj

UWAGA koleżanki i koledzy !!

W ramach poszukiwania zabłąkanej Pani Wiosny, w sobotę 06.05.2026r o godzinie 09.00  przewidziane jest radiowe spotkanie plenerowe krótkofalowców. Spotkanie odbędzie się w "Agro Camper Park" w miejscowości Góra koło Jeziora Orle. Opłata całodniowa wynosi 20 zł od osoby. Organizatorem spotkania jest kolega Kacper SP2JGG, który będzie pobierał opłaty przy wejściu. Kto będzie korzystał z gniazdek 230V będzie musiał uiścić dodatkową opłatę w wysokości 20 zł. Na terenie pola namiotowego są dobra warunki na rozwinięcie sprzętu KF i UKF. Zabezpieczenie w prowiant i napoje we własnym zakresie. Wszyscy chętni proszeni są o zgłaszanie swoich obecności na adres sp2jgg@gmail.com. Mile widziane są dodatkowe przedłużacze, fidery dodatkowe oraz inny sprzęt. Potrzebne są dwie plandeki, które osłonią wiaty przed ew deszczem. Adres spotkania Agro Camper Park Pole Biwakowe Jeziorna 84-252 Góra tel. 579 696 000. Link do pola namiotowego  https://maps.app.goo.gl/bPZ1g7CbSd9wz2KR8 Zapraszamy wszystkich krótkofalowców z rodzinami. Organizatorzy.
Kilka dni temu otrzymaliśmy  bardzo ciekawy i wzruszający list od miłośnika naszego Koła, który w całości publikujemy na naszej stronie:
Suchy Las, 24.01.2023r.
Pisany przeze mnie niniejszy list stanowi dowód wdzięczności wobec prowadzących
klub SP2PMW, dzięki któremu powróciłem do moich marynistycznych zainteresowań. Moja miłość do statków, okrętów, morza oraz magicznej Gdyni -nazywanej niegdyś przez żeglarzy , Białym miastem'' stała się jeszcze większa. A to za sprawą niezwykłych, klimatycznych audycji, słuchowisk, które Panowie tworzyliście. Będąc pełnym nadziei, że być może Pan Stefan wraz z Panem Brunonem przeczytają tych kilka słów, chciałbym bardzo serdecznie podziękować za poświęcony czas, ogromną dawkę informacji zarówno pod względem technicznym jak i opisów przeżyć, zdobytych doświadczeń oraz życia marynarzy w szerokim ujęciu historycznym. Poza opisami Jerzego Pertka, książkami serii z kotwiczką i wielu innych autorów klubowy kanał SP2PMW stanowi dla mnie istotne źródło wiedzy w konkretnym obszarze tematycznym. Szczególne podziękowania pragnę skierować do Pana Stefana ($Q2 OFX) za fantastyczną i tym samym niezwykle intry gującą prezentację losów histori Polskiej Marynarki Wojennej oraz potężną dawke technicznych i tym samym bardzo szczegółowych opisów mechanizmów, sposobów działania zarówno jednostek nawodnych jak i tych bliskich sercu Pana Brunona. W tym miejscu chciałbym także złożyć serdeczne podziękowania dla Pana Brunona właśnie, Wyróżniający się znakiem wywoławczym SP2M WZ oraz niezwykłym, naturalnym darem oratorskim pozostanie w mojej pamięci jako mistrz fantastycznych opowieści, czasem radosnych, czasem wzbudzających skrajne emocje. Ale zawsze prawdziwych i często skłaniających do głębokich refleksji. Nie mógłbym pominąć także Pana Michała (SP2SCH). W połączeniu z dźwiękami epoki audycje nabierały niesamowitej teatralnej duszy, dzięki czemu jeszcze bardziej mogłem sięgnąć w głąb wyobraźni i niemalże odczuć najdrobniejszą cząstkę każdego poruszanego przez Pana tematu. Wielkie podziękowania składam także na ręce Pana Sebastiana (SP2FRN). Gdyby nie pańskie zaangażowanie oraz chęć rozpropagowania klubu na platformie internetowej, nie dowiedziałbym się nigdy o istnieniu tak wartościowego źródła t w cgo zrodla wiedzy oraz pozytywnych osobistości. Dziękuję także Panu Piotrowi (SP2AYC) oraz Panu Patrykowi (SP2EGA) za skrupulatne zapisywanie stacji chcących dołączyć do list i uprzyjemnianie czasu w oczekiwaniu na pojawienie się na mostku Kapitana wraz z Bosmanem radiowego okrętu. Uczestnictwo w odsłuchiwaniu audycji było dla mnie zaszczytem oraz prawdziwą przygodą. Mam głęboką nadzieję, że będzie jeszcze możliwość odsłuchania kolejnych ciekawych audycji.
Wszystkiego najlepszego, pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem
Z wyrazami szacunku,
Marcin Nadolski.
List przepisany z oryginału. Oryginał tu    cz 1    cz 2


W dniu 03.09.2022r  w godzinach od 09.00 do 15.00 odbyło się spontaniczne spotkanie krótkofalowców w m Osłonino nad zatoka Pucką. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Koła Krótkofalowców "BŁYSKAWICA"  Klubu 3. Flotylli Okrętów - Radioklub SP2PMW min. Michał SP2SCH; Eugeniusz SQ2NUL; Paweł SQ2TAC; Adam SP2ADL; Irek SQ2NUH; Kacper SP2JGG oraz Radek SP2RAD. Celem spotkania była integracja członków Koła, wymiana doświadczeń w zakresie sprzętu krótkofalarskiego oraz prowadzenie łączności krótkofalarskich z terenowego qth. Paweł SQ2TAC całe spotkanie uwiecznił na Youtub

W dniach 25 do 31 lipca 2022r odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców GRYF w m. Czymanowo. Spotkanie odbyło sie w super atmosferze, w przepięknej pogodzie ( i tu ukłony do organizatorów, że zabezpieczyli wspaniałą pogodę hi). Na spotkanie przybyło wielu rótkofalowców polskich i zagranicznych. W trakcie spotkania odbyło się wiele zawodów sportowych min. zawody łowy na lisa, przeciąganie liny, rzut motorolą do celu, strzelanie z pistoletu pneumatycznego oraz APRS. Zdjęcia ze spotkania moża obejrzeć na naszej stronie http://sp2pmw.pl/galeria.html oraz na Facebooku  https://www.facebook.com/sp2pmw/photos. Dziękujemy wszystkim za przybycie a organizatorom za wspaniałą organizację spotkania.
Szanowni Koledzy,
W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji oraz rozmów telefonicznych uprzejmie informujemy, iż Zarząd POT PZK finalizuje organizację programu dyplomowego 200 Lat Latarni Morskiej Rozewie. http://ot09.pzk.org.pl/akcje/200lhr/200lhr.php
Zgodnie z wcześniejszym zaproszeniem do udziału w akcji dyplomowej akces zgłosiły Kluby: SP2KAC, SP2KFQ, SP2PMW, SP2YKS, SP2YWL, SP2ZIE.
W związku z powyższym niniejszą korespondencję kierujemy do przedstawicieli klubów, które wyraziły zainteresowanie akcją.
Jednocześnie informujemy, iż dyplom będzie polegał na przeprowadzeniu łączności ze stacjami okolicznościowymi  w dniach od 1.08.-31.08.2022, których ostatnie litery sufiksów będą tworzyły nazwę ROZEWIE.
Podział stacji okolicznościowych wygląda następująco:
SN200R - SP2KAC
SN200O - SP2KFQ
SN200Z - SP2PMW
SN200E - SP2ZIE
SN200W - SP2YWL
SN200I - SP2YKS
SP200E - Zarząd POT
Dla stacji, które nie zdołają zgromadzić łączności ze wszystkimi stacjami okolicznościowymi, istnieje możliwość nawiązania łączności w dniach 18-21.08 ze stacjami typu Jocker o znakach 
3Z200LHR i 3Z25ILLW pracujących z Latarni Morskiej w Rozewiu z okazji Międzynarodowego Weekendu Latarniowego.
W załączeniu przesyłam regulamin dyplomu. 
Informacje o akcji dyplomowej oraz o  regulaminie będą zamieszczone na portalach PZK, RBI, PKI oraz stronie POT PZK. Uprzejmie prosimy o zamieszczenie informacji na stronach klubowych 
Stacje prowadzące aktywność radiową w ramach akcji dyplomowej zobowiązane są każdorazowo po zakończeniu pracy przesłać log do organizatorów pod adres: sp2alt@gmail.com
Ewentualnie można z Kolegą Wojtkiem SP2ALT mailowo uzgodnić bezpośrednie wprowadzanie logów na serwer.
Logi muszą być w formacie ADIF, zawierać informację o pasmie lub częstotliwości oraz pole operator.
Dyplomy będą wydawane elektronicznie, każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić ilość przeprowadzonych łączności, a po spełnieniu warunków dyplomu pobrać dyplom w formacie jpg lub pdf do wyboru. Z tego względu tak istotne jest przesyłanie logów po każdej zakończonej pracy.
Karty QSL zostaną przygotowane przez POT PZK. Dla wszystkich stacji będzie jeden wzór karty, na której będzie można dokonać wyboru stacji okolicznościowej i wprowadzić dane łączności.
W razie wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
73!
Za Zarząd POT PZK
Darek SP2HQY
 • W imieniu skarbnika klubu przypominamy jak prawidłowo wpisać na jaki cel wpłata na konto bankowe klubu:   77 1020 1853 0000 9402 0009 6057

                                                                                                                                                wpisujemy: Imię, Nazwisko, znak  i za jaki okres wykonana jest wpłata.

Radio aktywność:

 • Jak zwykle namawiam do angażowania się w łącznościach pokomunikatowych ze stacją SP0PZK, (operator Jurek) w każdą środę w ramach nadawanego RBI o g. 18.00 LT.
 • W imieniu organizatora kol. Michała SP2SCH zapraszam na aktywność radiową w ramach:

 

                      Kaszubskich Prób Łączności Małej Mocy w pasmach 60m i 160m.

  Uwaga! Od najbliższej niedzieli tj. 10.07.2022r. Kaszubskie Próby będą odbywać się pod patronatem klubu SP2PMW (!)

Dzięki determinacji kol. Michała SP2SCH próby prowadzone są już od trzech lat.

Dlaczego Zarząd klubu tak wytrwale namawia Was do angażowania się w te próby ? Ano chociażby dlatego, że:

 • jest to okazja aby w ciągu krótkiego czasu (ok. 1 godziny)   zorientować się jak jesteśmy odbierani w różnych miejscach i zakątkach SP :),
 • doskonała okazja do sprawdzenia systemu radiowego i anten,
 • ciekawe wnioski i doświadczenia dla tych , którzy interesują się aspektami propagacji jonosferycznej,
 • okazja do prowadzenia QSO i spotkanie kolegów na tych pasmach, które charakteryzują się tym, że aktywność stacji sp jest prawie żadna (niestety...),
 • aktywacja pasm 160m i 60m przez stacje z sp,
 • Objecie patronatem przez nasz klub w celu rozwijania aktywności oraz jej uatrakcyjnienia w rożnych formach, szczegóły opublikujemy już w nieodległej przyszłości.

Niektórzy z kolegów nie wykazują zainteresowania pracą w tych dwóch pasmach tłumacząc to brakiem odpowiednich anten lub przestrzeni na stosowne instalacje antenowe. To jednak nie do końca prawda.

 Można tutaj poeksperymentować z rożnymi rozwiązaniami jak np. anteny magnetyczne, praca z terenowego QTH i inne ciekawe rozwiązania. Chcieć to móc!  Niech zdjęcia YL -ek , które umieściłem w załączniku będą dla was przykładem i natchnieniem :) Zatem zapraszamy Was i... do dzieła!

Próby odbywają się w każdą niedzielę w następujących godzinach:

1.) Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 60m - każda niedziela, godz. 13.15 czasu lokalnego na częstotliwości 5,360MHz +/- QRM (PWR 15W max)

2.) Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 160m - każda niedziela, godz. 21.00 czasu lokalnego na częstotliwości 1,858MHz +/- QRM

Cotygodniowe próby na 160m prowadzone są od listopada 2018r, a na 60m od lipca 2020r. Próby polegają na przekazywaniu sobie nawzajem raportów. Pracę grupy koordynuje jedna z dwóch stacji prowadzących z Kaszub (Michał SP2SCH lub Jacek SP2MDS). Uczestnictwo w próbach pozwala w czasie kilku minut ocenić słyszalność własnej stacji w różnych miejscach naszego kraju. Celem prób jest zachęcenie krótkofalowców do wykonania instalacji antenowych i aktywnej pracy na pasmach 160 i 60m.

  Zapraszamy wszystkich chętnych krótkofalowców-nadawców i nasłuchowców na Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w pasmach 60m i 160m!

                           Do usłyszenia na   na 145.450 kHz.

                                       W imieniu Zarządu przesyłam wszystkim Vy Tnx es vy 73! De SQ2OFX , Stefan  


Witam koleżanki i koledzy,

Nareszcie stało się: Walne Zebranie wreszcie po 2 latach przerwy spotkaliśmy się w większym gronie ;)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim przybyłym. Dla niektórych z Was to naprawdę było spore poświęcenie jeżeli weźmie się pod uwagę odległości jakie trzeba było przejechać...

 •    Dzisiaj z kol Darkiem SQ2OTP odwiedziliśmy dach klubu aby sprawdzić stan anten po zimowych sztormach. Okazało się, że z anteny UKF Diamond X300 wykręciły się śruby mocujące podstawę anteny. Na szczęście leżały sobie na dachu w towarzystwie podkładek ;) Jednak wkręcenie śrub już nie było łatwe ponieważ tuż za kominem na którym zamocowany jest selektor anten, mewa urządziła sobie gniazdo i powiła kilka kaczątek... W gnieździe oczekiwało jeszcze jedno kacze jajo ;) mewa latała nad nami drąc się na całą zatokę gdańską ;))

Uwaga! w dniu 09.06.2022r. klub będzie nieczynny z powodu wojskowych manewrów estradowych (!) Podobno nie będzie nikogo z personelu klubu Grom... Natomiast w dniu 16.06.2022r. przypada  święto Bożego Ciała. Zatem klub będzie również zamknięty na cztery spusty...

W imieniu skarbnika klubu przypominamy jak prawidłowo wpisać na jaki cel wpłata na konto bankowe klubu:   77 1020 1853 0000 9402 0009 6057  . W przelewie wpisujemy Imię Nazwisko znak oraz za jaki okres wpłacamy składkę.                                                                                                                   

 • Kol. Krzysztof opracował i udostepnił nowa szatę i układ graficzny strony www klubu. Dostępna jest tu: http://sp2pmw.pl/
 • Na koniec jak zwykle gorąco namawiam do angażowania się w łącznościach pokomunikatowych ze stacją SP0PZK w każdą środę w ramach nadawanego RBI o g. 18.00 LT. Pokażmy, że jesteśmy wciąż pozytywnie radioaktywni pomimo tych trudnych, dziwnych i ciężkich czasów!
 • W imieniu organizatora kol. Michała SP2SCH zapraszam na aktywność radiową w ramach:

Kaszubskich Prób Łączności Małej Mocy w pasmach 60m i 160m.

Przypominam, że próby odbywają się w każdą niedzielę w następujących godzinach:

1.) Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 60m - każda niedziela, godz. 13.15 czasu lokalnego na częstotliwości 5,360MHz +/- QRM (PWR 15W max)

2.) Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 160m - każda niedziela, godz. 21.00 czasu lokalnego na częstotliwości 1,858MHz +/- QRM

Cotygodniowe próby na 160m prowadzone są od listopada 2018r, a na 60m od lipca 2020r. Próby polegają na przekazywaniu sobie nawzajem raportów. Pracę grupy koordynuje jedna z dwóch stacji prowadzących z Kaszub (Michał SP2SCH lub Jacek SP2MDS). Uczestnictwo w próbach pozwala w czasie kilku minut ocenić słyszalność własnej stacji w różnych miejscach naszego kraju. Celem prób jest zachęcenie krótkofalowców do wykonania instalacji antenowych i aktywnej pracy na pasmach 160 i 60m.  

Zapraszamy wszystkich chętnych krótkofalowców-nadawców i nasłuchowców na Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w pasmach 60m i 160m!

 • Do usłyszenia na   na 145.450 kHz.

                        W imieniu Zarządu przesyłam wszystkim Vy Tnx es vy 73! De SQ2OFX , Stefan  

Przypominamy i zapraszamy do cotygodniowych spotkań członków Koła, które odbywają się w każdy czwartek w Klubie 3. Flotylli Okrętów w pomieszczeniu klubowym, (chyba, że w danym dniu wypada święto)

Przypominamy również o regularnym płaceniu składek członkowskich.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich członków Koła o propozycje związane z zakupem nowego transceivera do klubu oraz sprzedaży naszego aktualnego TRX Kenwood TS 450. Kontakt mailowo lub telefonicznie.

Prosimy również o informację na temat nowej strony internetowej. Uwagi i propozycje prosimy przekazac na adres mailowy sp2dpk@gmail.com.

QTC Klubowe z dnia 26.05.2022r

W dniu 26.05.2022r o godz. 17.00 odbyło się zaległe Walne Zebranie Członków Koła Krótkofalowców "BŁYSKAWICA" Klubu 3.Flotylli Okrętów. Na Zebraniu omówiono działalność Koła za lata poprzednie, udzielono votum zaufania dla Zarządu Koła, przedstawiono nowych członków Koła oraz zatwierdzono plan pracy Koła, który będzie przedstawiony do Dowództwa 3. Flotylli Okrętów oraz Kierownictwu Klubu 3. Flotylli Okrętów. Nowi członkowie Koła przedstawili się członkom Walnego Zebrania przedstawiając swoją krótką biografię. Na Walnym Zebraniu postanowiono, że za składki członkowskie na przyszły rok nie ulegną zmiany. Postanowiono również, że ze składek członkowskich Koło zakupi nowy transceiver. Postanowiono również o zlikwidowaniu funkcji Kierownika Stacji Klubowej. Walne Zebranie na wniosek kilku członków Koła, nadało status członka honorowego Koła Krótkofalowców "BŁYSKAWICA" koledze Czesławowi Kotowskiemu SP2HJN - gratulacje.

Wolne wnioski to dyskusja na temat pracy Koła, wnioski co do dalszej pracy członków oraz wskazówki dla Zarządu Koła.  Protokół z Zebrania Walnego został przekazany wszystkim członkom Koła za pośrednictwem poczty mailowej. Zebranie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze choć nie brakowało aktywnej dyskusji, która miała na celu poprawienie pracy Koła.

Chcieliśmy powiadomić wszystkich, że kolega Brunon SP2MWZ przebywa obecnie w Grecji i można z nim przeprowadzić qso na pasmach kf i ukf.

QTC Klubowe z dnia 07.05.2022r

Drodzy członkowie klubu SP2PMW!

 1. Sprawy klubowe:
 • Informuję, że ostatecznie Walne Zebranie członków naszego klubu zostało zaplanowane 26.05.2022r godz. 17.00. Termin został zasugerowany przez kierownictwo klubu „Grom” albowiem w tym dniu klub będzie czynny do g. 21. Mając na uwadze szereg zaistniałych okoliczności w zakresie działalności klubu, bardzo proszę wszystkich członków o potraktowanie WZ poważnie i przybycie na wyznaczony termin. Ze względu na kwestie organizacyjne zebrania, proszę o potwierdzanie przybycia wszystkimi dostępnymi środkami łączności, tnx.
 • Wreszcie przygotowany został plan pracy  na nowy rok, który został przedłożony kierownictwu klubu 3.FO. Ma on na celu unormowanie kwestii dostępu do klubu w czwartki a i prawdopodobnie również w weekendy jeżeli będą takie potrzeby z naszej strony. Ponadto plan zostanie przekazany również do wglądu szefowi pionu wychowawczego 3.FO. Na WZ zostanie przedstawiony do wglądu oraz opublikowany w kolejnych QTC.
 • Nasz klub nadal rozrasta się o nowych członków członków. Ostatnio zawitali do naszego klubu kol. Piotr SP4PB, kol. Michał (jeszcze bez znaku), kol. Michał SQ2MK, a wcześniej kol. Jacek SQ2JSJ. Witamy ich serdecznie na pokładzie naszego klubu „Błyskawica” ! Istotnym jest fakt, że na ten stan rzeczy  przysłużyły się również nasze audycje radiowego Odeonu historycznego :) 
 • Czesław SQ2IHZpoinformował nas, że wyrusza ze swoim domkiem kempingowym na tegoroczny zlot „Łoś 2022”. W swoim „wehikule” ma extra jedno miejsce wolne oraz jedno miejsce noclegowe w kempingu. Wyjazd zaplanował na 25.05, wieczorem. Powrót 29.05 br. Jeżeli ktoś byłby chętny to Czesław czeka na zgłoszenie pod  n-rem telefonu: 607533487.
 1. Aktywność   radiowa:   
 • Aktywność tzw. członkowska  w dni klubowe nadal dobra: tłok jak za dobrych czasów.
 • Łaskawa Pani propagacja ostatnio polepszyła się i uwodzi nas na wszystkich pasmach hf. Fantastycznie słychać dx-y od wschodu jak i krańcach zachodu. Powodzenia w zaliczaniu ciekawych krajów i dx-ów!
 • Kacper otrzymał właśnie swój upragniony znak (SP2JGG) i już jest bardzo aktywny na pasmach KF i UKF. Na uwagę zwraca bardzo dobra praca, a jeszcze pod znakiem klubowym zaliczył QSO ze stacją z Australii! Brawo Kacper i winszujemy pięknego startu!
 • Niestety tutaj łyżka dziegciu: z obserwacji od dłuższego czasu  względem  prowadzonych QSO przez niektórych kolegów  na umownym kanale klubowym (145450) to już nie napawa  taką radością. Mam na myśli następujące  grzechy i grzeszki::

   -częste „wchodzenie” na trzeciego w trakcie prowadzonej łączności (np. „wrzucanie” raportu jak ja to odbieram słyszanego korespondenta...);   odzywanie się pomimo , że dana stacja woła  innego korespondenta;

  - zwracanie uwag i pouczanie,

  -przeprowadzanie doświadczeń, prób i sprawdzeń ciągnących się w nieskończoność szczególnie w dzień klubowy - niedopuszczalne!

- używanie „łaciny” podwórkowej - niedopuszczalne!

Proszę wszystkich czytających o autorefleksję nad swoimi zachowaniami i operatorką.  tnx.

Pamiętajmy także, że nowi adepci nam się przyglądają a my powinniśmy być dla nich odpowiednim wzorem...

 • Po dwóch latach emisji radiowy Odeon historyczny klubu SP2PMW zakończył nadawanie i tym samym sam  przeszedł niejako do historii.  Nasza akcja i praca odbiła się szerokim, pozytywnym echem. Ogółem zebraliśmy mnóstwo bardzo pozytywnych recenzji oraz próśb o dalsze kontynuowanie audycji. Niestety, nie u wszystkich spotkaliśmy się ze zrozumieniem
  i przychylnością...  Smutne to i daje do myślenia, zastanawia...
 • Na koniec jak zwykle gorąco namawiam do angażowania się w łącznościach pokomunikatowych ze stacją SP0PZK w każdą środę w ramach nadawanego RBI o g. 18.00 LT. Pokażmy, ze jesteśmy wciąż pozytywnie radioaktywni pomimo trudnych, dziwnych i ciężkich czasów!
 • W imieniu organizatora kol. Michała SP2SCH zapraszam na aktywność radiową w ramach:

Kaszubskich Prób Łączności Małej Mocy w pasmach 60m i 160m.

Przypominam, że próby odbywają się w każdą niedzielę w następujących godzinach:

1.) Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 60m - każda niedziela, godz. 13.15 czasu lokalnego na częstotliwości 5,360MHz +/- QRM (PWR 15W max)

2.) Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w paśmie 160m - każda niedziela, godz. 21.00 czasu lokalnego na częstotliwości 1,858MHz +/- QRM

Cotygodniowe próby na 160m prowadzone są od listopada 2018r, a na 60m od lipca 2020r. Próby polegają na przekazywaniu sobie nawzajem raportów. Pracę grupy koordynuje jedna z dwóch stacji prowadzących z Kaszub (Michał SP2SCH lub Jacek SP2MDS). Uczestnictwo w próbach pozwala w czasie kilku minut ocenić słyszalność własnej stacji w różnych miejscach naszego kraju. Celem prób jest zachęcenie krótkofalowców do wykonania instalacji antenowych i aktywnej pracy na pasmach 160 i 60m.

Zapraszamy wszystkich chętnych krótkofalowców-nadawców i nasłuchowców na Kaszubskie Próby Łączności Małej Mocy w pasmach 60m i 160m!

 • Do usłyszenia   na 145.450 kHz.

                                      Mny Tnx de SQ2OFX , Stefan