World Template
POLISH NAVY AMATEUR RADIO
 CLUB
 

 

 

                                                                                                  

                                             QTC Klubowe

QTC z dnia 05.10.2019 nr. 17/2019

Witam koleżanki i koledzy,

1. W ramach aktywności klubowej informuję, że w dniach: 16, 31. 10. 2019r.  klub będzie nieczynny. Wyjątkowo w dniu 17.10,  klub będzie czynny ale po godzinie 15.30.

2. Zachęcam do zapisania się do biblioteki w klubie. Jest tam sporo ciekawej literatury i każdy znajdzie coś dla siebie. Książki raczej nie są tanie a tą drogą jest dostęp również do nowych wydawnictw. Akcja ma na celu wykazanie, że tego typu placówka jest potrzebna. Jest to również zabieg  polityczny albowiem jak donoszą nam wiewiórki "Warsiawka" ma jakieś niecne zamiary co do  redukowania wszystkiego co w ich mniemaniu niepotrzebne w klubach WP. W czwartki biblioteka czynna do g. 18.

3. Aktywność radiowa na SP: 

3.1 Ruszy konkurs z okazji 90-lecia dyplomu WAC:  Poznański Klub SP3PSM jest organizatorem konkursu mającego na celu uczczenie 90. rocznicy zdobycia pierwszego w Polsce dyplomu WAC, wydanego za przeprowadzanie łączności ze wszystkimi kontynentami, którego zdobywcą był Zygmunt Beresiński SP3KX, patron Klubu SP3PSM.  

W okresie od 15 do 30 listopada 2019r na pasmach aktywna będzie stacja okolicznościowa SN90WAC, która wraz ze stacjami członków klubu SP3PSM przydzielać będzie punkty w konkursie. Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem: http://sp3psm.pl/?konkurs-z-okazji-90-lecia-dyplomu-wac.

3.2 Akcja Dyplomowa „Szare Szeregi”: Aby otrzymać pamiątkowy dyplom, należy w okresie od 1 września do 31 grudnia 2019 uzyskać 80 pkt. przeprowadzając łączności ze stacjami klubów harcerskich, w tym obowiązkowo ze stacją SP0ZHP.  Regulamin akcji dyplomowej dostępny jest tu: https://lacznosc.zhp.pl/dyplom-80-lat-szarych-szeregow-regulamin/

3.3 Na częstotliwości wywoławczej 144.300 kHz,  prawie codziennie po g. 20 odbywają się sked-y, oczywiście emisją SSB - górna wstęga USB. Zapraszam tych co posiadają radia z tego typu emisją. Są tam nieraz ciekawe rozmowy, warto posłuchać i włączać się ;).

3.4 Kol. Piotr SQ2MIK z qth Elbląg zainstalował antenę typu X 200 na dachu woła i prosi  o raporty. Od dzisiaj słyszalny jest w Gdyni z raportem 59 + dB. Często jest również qrv na 145 450.

3.5 W ramach uaktywniania pasma 70cm  prezes koła czyli ja oraz SQ2NUL i SQ2OTP spotykamy się często na 433.500 kHz. Zapraszamy również inne stacje. 

4. Powoli dni stają się coraz dłuższe, może by powrócić do kursu telegrafii? Chętnych zapraszam do zgłaszania się do mnie wszelkimi dostępnymi  środkami łączności. 

5. Dziękuję i chylę ukłony wszystkim tym, którzy przybyli na wernisaż poświęcony pracom  ś.p. Małgosi SP2ADB. Wielkie dzięki ! 

Tyle na dzisiaj, dziękuje i do następnego QTC.

Vy 73! DE SQ2OFXQTC z dnia 23.09.2019
                                                                                             Witam koleżanki i koledzy,
 
Dzisiejsze QTC jest nieco odmienne od dotychczasowych albowiem mam zaszczyt zaprosić na wernisaż malarstwa ś.p. Małgosi SP2ADB.
Wernisaż odbędzie się 01.10.2019, wtorek o godzinie 18.00 w klubie MW Riwiera w Gdyni, przy ulicy Zawiszy Czarnego1, sala 212 (Mała Galeria).
Serdecznie zapraszam aby w ten sposób uczcić Gosię. 
Tutaj prośba: aby zgłaszać kto będzie to ułatwi kalkulację co do ilości zaproszeń i  zorganizowania poczęstunku.
 
Vy tnx
 
Vy 73 de SQ2OFX
   


 QTC z dnia 09.09.2019r.                            
                                                                                    
 Koleżanki i koledzy !
        

                        Rozpoczęła się zbiórka wolnych datków na remont przemienników zainstalowanych na RTCN Chwaszczyno.
                        Zbiórkę prowadzi kol. Sebastian SP2FRN. Konto do wpłat : mBank
16 1140 2004 0000 3102 7672 7931
                        tytułem: darowizna na remont RPT. Kwoty dowolne.   
VY 73' Stefan SQ2OFXWitam Koleżanki i kolegów koła SP2PMW,
 
          QTC z dnia 24.08.2019r                                          Oto  kolejna garść  informacji:
 
w zbliżającym się miesiącu wrześniu mamy między innymi trzy ciekawe wydarzenia:
 
1. W tym roku  Kaszubskie Spotkania krótkofalowców zaplanowane są na dzień 07.09.2019 w godzinach 14,00 - 19.00 w Stanicy ZHP Harcerski Ośrodek Centrum Przygody ul. Włókiennicza 14A, 84-230 Rumia. Informacje na ten temat odsyłam na stronę OT 09. Przygotowania trwają, dzisiaj w klubie wraz z Krzyśkiem SP2DPK odświeżyliśmy baner "zlotowy". Oczywiście, jeżeli ktoś ma chęć pomóc w przygotowaniach to zapraszamy.
 
2. Zbliża się 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej związana z bohaterską obroną wybrzeża i pomorza. Z tej okazji wydawany będzie bezpłatny dyplom wydawany przez Piotra SP2LQP, przy współpracy organizacyjnej SP2AYC, SP2FAV, SP2TQI, SQ2EEQ.

Do przyznawania punktów za ten dyplom zaproszeni są krótkofalowcy z całego województwa pomorskiego, a w szczególności miasta Gdańska i Gdyni oraz powiatów Chojnickiego, Malborskiego, Puckiego i Tczewskiego (patrz regulamin) w terminie 1IX-2X. I tutaj nasz apel:  aby wszyscy z naszego koła, którzy mają możliwości sprzętowe przez te dwa dni u - radioaktywnili się, szczególnie w pasmie 80m dając w ten sposób szanse na zdobycie dyplomu innym krótkofalowcom oraz aby nasz region był słyszany ! To bardzo ważne i myślę, że nie trzeba wyjaśniać. Link do regulaminu znajdziecie na stronie OT 09. 

3. Nasza radiostacja  klubowa  będzie również aktywna pod znakiem okolicznościowym SN 80 OKS, akcja została zorganizowana   przez  klub rodzinny SP2YRY. Dobrze by było podzielić   pracę np. na część cw i phone. Natomiast klub SP2YRY będzie "jechał" intensywnie emisjami digi.

jJak wiadomo łączność na falach krótkich jest silnie uzależniona od warunków propagacyjnych, które to kształtowane są przez nasze słoneczko. Jeżeli ktoś chce, to może zabawić się w prognozowanie warunków za pomocą nadawanych tzw. DATAGRAMÓW.  W ramach ciekawostek załączam harmonogram i objaśnienia odczytywania tzw. "DATAGRAMÓW" nadawanych przez stację DK 0 WCY na qrg:10140, oraz przez stację DRA 5 na qrg: 5195kHz. Dla tych co nie znają emisji CW mogą je odbierać emisjami RTTY i PSK. Serdecznie polecam.                                               TNX VY 73' DE SQ2OFX

         QTC 14/2019r z dnia 15,08,2019                      Koleżanki i koledzy,
 
Bardzo Wam wszystkim serdecznie dziękuję za towarzyszenie mi w tym smutnym czasie oraz  za przybycie aby pożegnać moją kochaną żonę  Gosię. Zostanie w mym sercu na zawsze...
 
Pozdrawiam vy 73 Stefan SQ2OFX         QTC z dnia 24.07.2019r                                          Witam wszystkich klubowiczów,
 
1. Tegoroczny zlot w Rybnie dopisał jak zwykle wspaniale. Myślę, że wszyscy są zadowoleni i szczęśliwi z ponownego spotkania oraz super atmosfery w tak pięknym miejscu jak również ze  wspaniałego przyjęcia u Ani i Bronka. Dziękujemy im za trud w przygotowaniu i prowadzeniu imprezki ! Jeżeli ktoś wykonał ciekawe zdjęcia to proszę o dosyłkę. Część jest opublikowana na fejsbuku SP2PMW.
 
2. W trakcie spotkania ustalono, że następne tradycyjne spotkanie w Choczewie odbędzie się   11.08.2019r. Gospodarze zapraszają wszystkich chętnych. A więc wkrótce do spotkania na zlocie!
 
3. Nasz kolega klubowy Jarek SP2YO  aktualnie przesiaduje w Szkocji. Jest qrv w paśmie 14MHz,   w okolicy 14256kHz, USB, qrp. wczoraj był słyszany i niektórzy nasi koledzy nawiązali z nim qso :)
 
Tnx es vy 73! de SQ2OFX         QTC z dnia 05.07.2019                                          Witam wszystkich klubowiczów,
 
1. Informuję, że tegoroczny  zlot w Rybnie w "Panderozie"  Bronka i Ani odbędzie się 21.07.2019r. Gospodarze zapraszają wszystkich chętnych. A więc do spotkania na zlocie!
 
2. Ograniczeń dostępu do klubu ciąg dalszy: okazuje się, że w okresie lipca i sierpnia klub w czwartki tylko do g. 15. Szkoda, że kierownictwo klubu nie poinformowało nas o tym odpowiednio wcześniej...
 
Tnx es vy 73! de SQ2OFX


Witam Koleżanki i kolegów w kolejnym wydaniu QTC 09/2019 z dnia 23.05.2019r

1. Dzisiaj nasz kolega klubowy Andrzej SP2CO czyli DC5KV przywiózł dla naszego klubu sprzęt nadawczy w postaci wzmacniaczy mocy. Na razie ładunek został wyładowany w "składzie konsygnacyjnym" u SQ2NUL (bo było po drodze ;)  ) Za tydzień urządzenia zostaną przewiezione z QTH Reda do klubu. Pewnie będzie co podziwiać :)

2. Z życia klubu:

- dzisiaj kol. Jarek SP2YO przywiózł na testy domowego wyrobu miniTrx kf, mono band 40m. Moc tego urządzonka bagatela,  30Watt (!)  Napięcie tranzystora końcowego 60V z przetwornicy. Trx ma szereg ciekawych funkcji. Była możliwość wypróbowania trx-a szczególnie na cw. Zdjęcia w załączniku.

Po dopracowaniu będzie to naprawdę fajny dewajs na wypady terenowe :) Brawo!  Myślę, że do dokładniejszego opisu jeszcze wrócimy przy następnych testach.

Przy okazji nadmienić warto, iż kol. Jarek pracuje już samodzielnie emisją cw i ma  na kącie ok. 80 qso! Brawka ! (Od siebie dodam nieskromnie: mój uczeń z kursu cw ;) )

- Również dzisiaj nasz klub został obdarowany periodykami i książkami o tematyce radioamatorskiej i krótkofalarskiej. Jest to pierwsza transza. Za tydzień otrzymamy kolejną partię materiału. Patrz zdjęcia w załączniku.

- Informuję, że wspólnie z klubem rodzinnym SP2YRY nasz klub będzie pracował pod znakiem okolicznościowym SN80O. Akcja oczywiście będzie  we wrześniu z okazji 80 rocznicy obrony wybrzeża. Chętnych zapraszam.

- Powoli ale wszak do  przodu posuwa się remont anteny kierunkowej. Kol. CzesławSQ2IHZ ostatnio wykonał prace renowacyjne powierzchni skręcanych   anteny.  Vy tnx!

- W załączniku można podziwiać moje trofeum otrzymane od organizatorów zawodów o Pisankę Wielkanocną - kat. UKF.  Szczerze mówiąc to jest dla mnie spora niespodzianka :)

- Uwaga: ogłaszam rozpoczęcie prac przygotowawczych do wystawy lamp radiowych. Jeżeli posiadacie w swoich zbiorach ciekawe lampy warte ekspozycji to zapraszam. Po ustawieniu ekspozycji zostanie ona uwieczniona i przedstawiona na stronie klubowej oraz fejsbuku.

Na koniec przypominam nasz apel  o nadsyłanie ciekawych materiałów dla ożywiania naszej strony klubowej SP2PMW.

Tyle na dzisiaj, QRU ES TNX = VY 73 DE SQ2OFX  

   

                                              

 Witam Koleżanki i kolegów w kolejnym wydaniu QTC z dnia 15.04.2019r

1. Dziękujemy wszystkim koleżankom i kolegom, którzy przybyli na klubowego zajączka i za fajna atmosferę. Co prawda  tym razem udostępniono nam pomieszczenie przypominające chłodnię ale dzięki Wam atmosfera była ciepła i przyjemna. A to jest najważniejsze. Składamy podziękowanie wszystkim XYL-kom za przygotowanie „koszyczków”. To dzięki nim na stołach była wiele wspaniałości kulinarnych.

Szczególne podziękowania należą się  sprzymierzeńcowi naszego klubu koledze Zbyszkowi, który zabezpieczał klub na ten dzień oraz pomagał w organizacji całego spotkania.  

2. Co prawda wspominałem na spotkaniu o dniach zamkniętych klubu ale powtórzę na wszelki wypadek: otóż kierownictwo klubu „Grom” poinformowało nas, że klub nie będzie dostępny w dniach:18.04 i 02.05. 20119r. Wobec tego spotykamy się w klubie 25.04 br.

3. Ciepłe wiosenne dni przed nami i w związku z tym przygotowujemy się do akcji rewitalizacji anten. Na pierwszy ogień pójdzie delta oraz podwyższenie anteny UKF.

Następnie będziemy przygotowywać do montażu antenę 2 x delta.

4. Zostało wstępnie ustalone, że ze względu na szereg różnych zlotów i imprez krótkofalarskich w okresie letnim, nasze co roczne letnie spotkania klubowe w Rybnie i Choczewie  będą na początku lipca i sierpnia. Oczywiście trzeba to jeszcze potwierdzić u gospodarzy imprezy ;)

QRU ES TNX = VY 73 DE SQ2OFX  
    QTC z dnia 07.04.2019r                                               

 Witamy Koleżanki i kolegów,

Zarząd koła SP2PMW serdecznie zaprasza wszystkich na coroczne spotkanie w ramach świątecznego zajączka. Spotkanie odbędzie się w klubie, dn. 14.04.2019, w sali 22. g. 12.

Spotkanie na zasadzie indywidualnych koszyczków. Zarząd zaś zapewni materiał jajeczny dla obdzielenia się podczas składania życzeń ;)

Zatem do zobaczenia na zajączku!

Vy 73 de SQ2OFX es SP2ADB.

 Działalność klubu 3FO a Decyzja  nr 55 MON
Witajcie
QTC nazwałem spec-jalne albowiem kieruję je do tych, którzy mogą wnieść coś konkretnie merytorycznego w tytułowej sprawie.
 
W załączniku znajdziecie wyrób myśli "tfurczej" panów generałów z Wa-wy jak w tytule powyżej. Proszę  zapoznajcie się z tym szmatławcem i porównajmy to wspólnie do tego co zostało ostatnio zrobione w klubie 3FOjeżeli chodzi o dostęp do klubu.
Podając Wam ten szmatławiec chciałbym również zasięgnąć Waszej opinii czy moglibyśmy to wykorzystać do rozmów / negocjacji z nowym szefem wydziału  wychowawczego co do dostępu do klubu. Link do decyzja MON
 
Z kolei w zakładce strony internetowej 3FO pt. Kluby, w opisie działalności klubu 3FO nie ma nic o tym, że jest koło krótkofalowców SP2PMW !
 
Pozdrawiam i czekam na Waszą opinię.
Vy 73! de sq2ofx


W tym wydaniu QTC garść informacji z działalności naszego koła.

 

1. Jak wiadomo odbyło się Walne zebranie OT 09 PZK w siedzibie GOP w Gdyni. Na stronie internetowej oddziału można zapoznać się ze streszczeniem: http://otpzk.gdansk.pl/    Dodam jeszcze do tego materiału, że w ramach  wolnych wniosków były podawane następujące propozycje: w ramach dostępnego budżetu pochodzącego z 1% opodatkowania  OT 09 zakupić (poprzez ZG PZK) Trx na pasma hf np. FT 1200 dla prowadzenia imprez terenowych, zlotów itd. Kolejna była  od  kol. Marcina SQ2BXI aby zakupić sprzęt dla organizowania ćwiczeń łączności kryzysowej.

Jak wiadomo, Zarząd poprosił kluby  o wskazanie osób zasłużonych dla  nadania Odznaki Honorowej PZK. Z naszego klubu została podana kandydatura  kol. Krzysztofa SP2DPK. Brawo!

Tak po prawdzie to temat został odświeżony po latach dziwnego zastoju. Kol. Krzysztof powinien już dawno taka odznakę otrzymać. Ale na szczęście ZG PZK zobligował  wszystkie OT aby podały ponownie  kandydatury ;)

 

2. Sprawy  klubowe:

Jak wiadomo klub ma ograniczone możliwości czasowe. Aktualnie dni klubowe w czwartki są tylko do godziny 19PM a właściwie do 18.45.

Wg. planu pracy koła na dni 11 i 12.03 2019r. była zaplanowana aktywność stacji klubowej na okoliczność rocznicy powstania 3.Fo i rocznicy 20 lecia wstąpienia Polski do NATO. Niestety, godne ubolewania jest fakt, że nikt z członków naszego koła  nie wyszedł z inicjatywą pracy na stacji... Ja ze względów osobistych nie mogłem zająć się tym tematem.

W załączniku umieszczam plan pracy koła na rok 2019...

Mimo to działamy: powoli idzie wiosna i na ostatnim spotkaniu ruszył temat renowacji anteny kierunkowej. Części uszkodzone zostały zdemontowane celem dorobienia nowych i na najbliższy czwartek powinny być gotowe. Ustalono, że kolejne dni klubowe będą  pod znakiem prac mechanicznych nad anteną.

Rozważany był również temat obsługi kart qsl, prowadzenia dziennika stacji klubowej i wszystkich związanych z tym zagadnieniem czynności „obsługowych” . Wstępnie zgłosiła się osoba chętna aby ten temat prowadzić jako qsl manager. Temat jest rozwojowy i będzie prowadzony do skutku o czym  poinformujemy w kolejnych QTC.

3.W załączniku kolejne materiały, które mogą się przydać w uprawianiu naszego hobby, tnx kol. Irek SP2TQF.

Polecam zapoznać się również z tym materiałem zawartym nadesłanym przez kol. SQ2OTP link do strony: https://www.bsk.kolobrzeg.pl/2019/01/zaklocenia-w-pasmie-40m-lowy-na-duzego-lisa/

 

Dziękujemy  i do spotkania w  klubie.

Vy 73! De SQ2OFX  es SP2ADB


Witamy  serdecznie  w kolejnym qtc!
 
Oto garść wiadomości w tym wydaniu:
 
1. Jak wiadomo w lutym tradycyjnie odbywają się  zawody "Zaślubiny Polski z Morzem" organizowane prze klub z Władysławowa SP2YWL. Oprócz stacji organizatora pracowały stacje z powiatu puckiego, dające mnożniki jako literę "P". Jest tradycją, że nasza stacja klubowa co roku bierze udział w tej imprezie. Tym razem  zajęła 28miejsce na 39 stacji w kat. single op. phone. Całość wyników można obejrzeć tutaj: 
 
 
2.  Ferie zimowe w klubie 3. FO dobiegły końca i wreszcie spotkania  klubowe w czwartki są aktualne :)
 
3. W miarę naszych możliwości realizowane są zamierzenia wg. planu rocznego. Na horyzoncie pojawia się planowane od dawna spotkanie z kierownikiem klubu sportowego Flota. Chcielibyśmy doprowadzić do nawiązania współpracy co być może  zaowocuje rozwojem naszego klubu ale o detalach jeszcze będziemy informować. 
 
4. Z przyjemnością  informuję, że pomimo różnych przeciwności losowych sobotnie spotkania na kurs telegrafii przebiegają jak dotąd pomyślnie. Świadczy to o determinacji kursantów i ich chęci pozyskania umiejętności pracy telegrafią. Jako nauczyciel muszę podkreślić, że grupa jest zgrana i radzi sobie doskonale , brawka!  :)     Relacja fotograficzna w załączniku.
 
5. Podczas spotkania czwartkowego mieliśmy  okazję zapoznać się ze wzbudnicą SSB na pasmo 80m domowej roboty. Jest to już urządzenie leciwe ale sprawne i mieliśmy okazję sprawdzić w działaniu. Konstrukcja pochodzi z początku lat 70-ych. Wówczas w ten sposób stacje domowe i klubowe pozyskiwały nową emisję  jednowstęgową J3E w miejsce telefonii dwu wstęgowej A3E. Relacja fotograficzna w załączniku.  Urządzenie było wykonane przez znanego ongiś krótkofalowca telegrafistę SP2UU. Podobno wraca moda na konstruowanie takich urządzeń, hmm, czyżby to była nostalgia? Dlaczego nie...
 
6. W styczniu przeprowadzone zostały testy "bojowe" skrzynki antenowej typu R-130 z radiostacji samochodowej. Do testów wykorzystano antenę typu "Double Zeppelin". Dla tej anteny skrzynka stroiła bardzo dobrze w pasmach 80, 40 i 30m a nieco gorzej w paśmie 20m (SWR=1,5). W maju planujemy przeprowadzić testy z antena klubową G5RV. Jeżeli będzie ok. to otrzymamy w ten sposób zestaw antenowy na pracę wyjazdową w terenowe qth. Relacja foto w załączniku. 
 
7. Apel do wszystkich chętnych oraz  tych co konstruują anteny i urządzenia: przesyłajcie proszę zdjęcia i relacje z tego co robicie. W ten sposób moglibyśmy uaktualniać naszą stronę klubową aby byłą żywa oraz fejsbuka. oczywiście jeżeli dany autor wyrazi zgodę na publikację. 
 
To tyle na dzisiaj i do zobaczenia w klubie! :)
 
Przygotowali:
 
Vy 73! de SQ2OFX ES SP2ADB


Witamy serdecznie wszystkich klubowiczów,
 
1. W ramach spraw około zebraniowych umieściliśmy w  załączniku Plan Pracy Koła Krótkofalowców "Błyskawica"  SP2PMW na 2019 rok. 
 
      Zwracamy oczywiście uwagę, iż plan ten jest nazwijmy "dynamiczny" i jeżeli pojawią się jakieś uwagi, pomysły i takie różne tam, to prosimy je do nas zgłaszać.
W ramach uzupełnienia planu to informujemy, że we wrześniu będziemy mieli możliwość pracy naszej stacji klubowej pod znakiem okolicznościowym 3Z80O jak Oksywie. Będzie to wspólna akcja z klubem SP2YRY z Gdyni.
 
2. Informujemy zainteresowanych kursem telegrafii, że w najbliższą sobotę kurs będzie o godzinie 17 a nie jak wcześniej podawaliśmy godz. 18. Wszystkich chętnych zapraszamy.
 
3. Informujemy, że w czasie ferii zimowych najbliższe dwa czwartki klubowe będą tylko  do godziny 16. A więc do klubu mogą się udać członkowie, którzy już nie są czynni zawodowo lub mają urlop ;) 
 
4. Na pogrzeb Pana kpt. Aleksandra Pawelca udaje się delegacja naszego Zarządu, jeżeli są osoby chętne wsiąść udział czynnie lub poprzez zrzutkę na wiązankę to proszę      zgłaszać się bezpośrednio do SQ2OFX.
 
5. Zapraszamy do odwiedzania strony klubowej oraz fejsbuka.
 
6. Na koniec zapraszam do pobrania ciekawych dodatków z załącznika. Dostarczył je kol. Irek SP2TQF.  W kolejnych QTC będziemy załączać różne  materiały wiedzy krótkofalarskiej. Z pewnością przydadzą się  :)
 
 
Vy 73! de SQ2OFX es SP2ADB


Witam Wszystkich członków koła serdecznie,
 
     Jak wiadomo dzisiaj w dzień klubowy odbyło się Zebranie Walne (WZ) naszego koła SP2PMW.
 Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli. Trzeba stwierdzić, że frekwencja dopisała  było to dla mnie i Zarządu miłym zaskoczeniem.
 
 W załączniku znajdziecie  sprawozdanie podsumowujące WZ oraz Plan pracy koła na rok 2019. Serdecznie namawiam do zapoznania się z tymi materiałami albowiem stanowią one konkretne podsumowanie i istotne informacje dla działalności naszych członków w ramach naszego klubu.
 
 
Amatorskie vy 73! de SQ2OFX es SP2ADB

            PROTOKÓŁ Z WALNEGO ZEBRANIA KOŁA KRÓTKOFALOWCÓW „BŁYSKAWICA” W DNIU 31.01.2019 r.

Obecnych na zebraniu było 23 członków. Zebranie odbyło się w wyznaczonym terminie. Porządek zebrania przebiegał następująco:

 

1.  Wybór protokólanta: jednogłośnie wybrano kol. Małgorzatę SP2ADB;

            2.   Prezes przedstawił i omówił  wykonane przedsięwzięcia  za rok 2018, podziękował kolegom, którzy aktywnie pracują na stacji klubowej.

3.  Po omówieniu działalności klubu, prezes przedstawił projekt planu pracy i zamierzeń na 2019 r. Zaznaczył przy tym, że w przedstawionym

     planie uwzględnione zostały zmiany organizacji pracy Klubu 3.FO.  Plan został jednomyślnie przegłosowany.

4. Następnie głos zabrał kol. Czesław SP2HJN – kierownik stacji klubowej. Podsumowując pracę członków na stacji klubowej stwierdził, że

    była prowadzona zgodnie z przepisami korespondencji radiowej.

5. Następnie głos zabrał kol. Arek SQ2FOV – skarbnik, zreferował sytuację finansową Koła: stwierdził, że na podstawie wpływów ze

    składek członkowskich, wolnych datków, opłat za dyplomy, nie następuje choćby wyrównanie bilansu. Aktualnie na koncie bankowym

     Koła jest nieco ponad 1600 pln. W związku z tym skarbnik zaproponował  podniesienie składki rocznej na kwotę 80 pln. Propozycja

     została przegłosowana w stosunku: za 21 osób, przeciw 1 os., wstrzymała się 1 osoba.

            6.   Kolejnym punktem zebrania były wolne wnioski:

       – kolega Eugeniusz SQ2NUL zaproponował aby w ramach pracy z terenowego QTH zorganizować wyjazd nad jezioro

          Zawiat k. Bieszkowic.

        - Kolega Krzysztof SP2DPK zaapelował o nadsyłanie materiałów celem  publikacji na stronie internetowej klubu. Zaproponował również

          odnowienie   dyplomu „Gra w okręty” przez co rozgorzała dyskusja co do zasad zdobycia dyplomu, podczas którego kolega

          Krzysztof SQ2XE zaproponował dyplom główny Pt. „’Okręty MW” jako nagroda za zebranie wszystkich dyplomów okrętowych.

         - Kol. Arek SQ2FOV omówił kwestię nowej internetowej strony klubowej oraz aktywność na stronie Facebooka SP2PMW.

        Kol. Irek SP2TQF poddał pod dyskusję kwestię przenoszenia logów do logu klubowego oraz możliwość stworzenia tzw. logu on line.

        Zaproponował również wyjazd na bazę łowców fok w Rzucewie.

      - Koleżanka Małgorzata SP2ADB zgłosiła chęć pomocy przy projektowaniu      

         indywidualnych kart QSL dla członków klubu.

          - Kilku członków zebrania wyraziło chęć uczestnictwa w kursie odbioru i nadawania telegrafią CW. Zaproponowano sesje lekcyjne w

            soboty od 09.02.2019r. o godzinie 18 w siedzibie klubu.

          - Kol. Czesław SQ2IHZ zadeklarował pomoc sprzętową na pracę z terenowego QTH.

          - Kol. Mirek SQ2TAM również zaprosił do swojego domowego QTH na pracę z terenowego QTH w m. Szarłata.

             Na podstawie wolnych wniosków i propozycji postanowiono:

        - przekazać uaktualniony wykaz członków koła;

        - organizować wyjazdy na pracę z  terenowego QTH na zasadzie wolnych datków;

           - wpisać do planu rocznego zawody krajowe, zagraniczne co powinno polepszyć aktywność klubu w zawodach. 

7.     Na zakończenie zebrania w głosowaniu jawnym jednomyślnie  udzielono wotum zaufania dla Zarządu klubu.

      Na tym prezes zakończył zebranie i podziękował  wszystkim uczestnikom zebrania za przybycie

PLAN PRACY KOŁA NA ROK 2019.Witam wszystkie klubowiczki i klubowiczów SP2PMW w nowym 2019 roku !  
Na ten nowy 2019 rok wszystkim Wam życzymy
szczęścia, zdrowia, pomyślności, mało zmartwień, marzeń spełnienia, od pracy wytchnienia na co dzień słońca i ciekawych łączności bez końca!
 
To pierwsze QTC zaczynamy od zakomunikowania o terminie Walnego Zebrania: 
odbędzie się ono dnia 31.01 2019 roku tj. w czwartek, godzina 17, sala 22. Tym razem tak nietypowy termin (nie w niedzielę) ze względu na zmiany organizacji w funkcjonowaniu kompleksu Klubu Grom.
Jako Zarząd prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy o udział w zebraniu.  
Przy okazji mały prezencik w postaci linku do strony VOACAP prowadzonej przez  krótkofalowców:  OH6BG -Jari Perkiömäki , HZ1JW - James Watson  i OH8GLV - Juho Juopperi.  Ulepszyli oni program VOACAP (Voice of America Coverage Analisys Program) dla potrzeb krótkofalowców i teraz nawet przy minimalnej znajomości zjawisk i zależności propagacyjnych jonosfery można sprawdzić jakie są szanse na udaną daleką łączność. Tych co jeszcze nie zaglądali na tę stronę zapraszam do spróbowania jak to działa on line :)
  
Do zobaczenia w dni klubowe i na WZ ! 
SP2ADB i SQ2OFX


Witajcie,
Dzisiaj odbyliśmy ostatnią w tym mijającym roku wycieczkę na ogródek czyli na RODOS. Postanowiłem przy tej okazji sprawdzić możliwość pomiaru Zo i frez. anteny kf - Double Zeppelin, którą używam właśnie na RODOS. Jednak tym razem nie użyłem do tego celu "wypasionego" analizatora antenowego. Do pomiaru użyłem tzw. mostek impedancji  słynnej ongiś firmy Leader Test Instruments a jako źródło zasilające mostek sygnałem w.cz użyłem GDO. Czyli pomiary wykonałem tradycyjnym urządzeniem analogowym. Był dreszczyk emocji oj ;)
Okazało się, że to działa :) W załączniku zdjęcia do podziwiania.
Przy tej okazji życzymy Wam i Waszym najbliższym wszelkiej pomyślności i zdrowia na nadchodzący Nowy 2019 Rok!
       

      

Gosia SP2ADB i Stefan SQ2OFX

Witam wszystkich,
  1. Powoli acz nieuchronnie zbliża się setna rocznica utworzenia Marynarki Wojennej. W związku z tym proponujemy zaakcentowanie tego faktu  przez większą aktywność na pasmach pod znakiem okolicznościowym 3Z0BLY i SP2PMW. Chętnych do obsługi radiostacji klubowej zapraszamy.

 

  1. Kolejnym zbliżającym się świętem jest Wigilia Bożego Narodzenia czyli czas pomyśleć o spotkaniu opłatkowym. Termin spotkania wyznaczony został na 16.12.2018r.  W ramach spotkania przygotowujemy różne ciekawe tematy. Ale co zdołamy faktycznie przygotować to pokaże czas. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły/ sugestie to bardzo prosimy o zgłaszanie. Oczywiście najważniejsze jest spotkanie się by móc złożyć sobie życzenia. Jednakże chcielibyśmy aby to kolejne spotkanie uświetnić tak, by było co miło wspominać.

 

  1. Ostatnio klub otrzymał dyplomy za: udział w zawodach Dni Morza 2018r, dyplom-certyfikat za udział w zawodach Zaślubiny Polski z morzem. Teraz czekamy na wyniki zawodów Narodowe Święto Niepodległości. W tej edycji udało nam się zaliczyć 48 qso (tylko).

 

  1. Informujemy, że Klub 3.FO „Grom” ma nowe władze. Na nowego kierownika Klubu została mianowana Pani Joanna Janicka -Drzeżdrzon.   Cieszymy się z tego faktu. Gratulujemy nominacji i życzymy powodzenia w kierowaniu  szacowną placówką.

 

  1. Od kilku dni nasza duma przemysłu stoczniowego ORP „Ślązak” pływa w ramach prób morskich. Na okręcie jest zaokrętowany nasz człowiek czyli kol. Grzegorz SQ2TAA, który jest qrv  na UKF 145.450MHz oraz na pasmach kf w miarę możliwości czasowych.

 

  1. Trwają przygotowania do wykonania  prac modernizacyjnych anteny KF typu delta. W ramach prac planujemy zainstalowanie nowych mocowań przy podstawie trójkąta anteny przez co od strony zasilania antena zostanie podniesiona nad dach, wymianę i ułożenie na nowo fidera z anteny do przełącznika, wyregulowanie długości anteny, pomiary parametrów elektrycznych w pasmach pracy, jak i praktyczne testy w eterze.
Vy Tnx SQ2OFX

 1.   Informujemy, że jutro w godzinach 09 do 10 organizujemy wyjazd na pracę z terenowego QTH - Osłonino. To już ostatnie dni lata i ciepłych dni a więc zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zabawie w rozwijanie łączności ;)
 
 2. Jak w zeszłym roku tak i tym razem odbędzie się kaszubski zjazd krótkofalowców, oto text ogłoszenia ze strony OT 09:
 
Koło Krótkofalowców "BŁYSKAWICA" Klubu 3. Flotylli Okrętów SP2PMW oraz 
  Międzywydziałowe Koło Naukowe Krótkofalowców Politechniki Gdańskiej 
  SP2PZH zapraszają wszystkich krótkofalowców na XIV Kaszubskie Spotkania 
  Krótkofalowców, które odbędą się dnia 29 września 2018 roku od godziny 
  16:00 w Harcerskiej Bazie Obozowej "Morena" w Gdańsku przy ul. Jaśkowa 
  Dolina 77.

  W programie tradycyjnie ognisko, kiełbaski i grochówka oraz inne atrakcje.
  
  Dojazd autobusami komunikacji miejskiej z dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz lub 
  z przystanku na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Jaśkowa dolina.


  Serdecznie zapraszamy wszystkich krótkofalowców,  nie tylko członków 
  naszego Oddziału.
  
  Organizatorzy
 
3. Trwa odtwarzanie gotowości bojowej klubu. Wczoraj na dachu zamontowana została nowa antena UKF. Pomiary analizatorem wykazały bardzo dobre parametry Próby zasięgowe przeszły pomyślnie. Przeprowadzono QSO na najmniejszej mocy via przemiennik Kaszubskie Oko oraz direct. Na 70cm też jest nieźle: dochodzimy nawet do Wieżycy.
 
4. Klub od wczoraj posiada zaktualizowana gablotę info. prezentuje się wspaniale. 
Oczywiście autorką pracy jest Małgosia SP2ADB. Mni tnx !


Witam koleżanki i kolegów koła SP2PMW,

 

Dwudzieste trzecie urodziny Koła krótkofalowców „Błyskawica” SP2PMW

W dniu wczorajszym 28.08.2018 roku  minęła  23 rocznica powstania koła SP2PMW. W związku z tym uroczystym faktem  wszystkim Wam składam serdeczne życzenia wytrwałości i powodzenia wszelakiego z nadzieją, że dalej będziemy dalej wspólnie rozwijać działalność naszego koła. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń klubowych i zadań mających na celu rozwijanie naszego hobby oraz charakteru naszego koła. 

Na cześć naszego koła: Hip hip hura! 

Zakończenie pracy radiostacji klubowej 3Z0BLY na ORP "BŁYSKAWICA"

Jak zapewne niektórzy z Was wiedzą, w zeszły czwartek radiostacja klubowa  powróciła na swoje stałe QTH. Jednak znak 3Z0BLY będzie dalej funkcjonował.  Wszystkim tym, którzy wnieśli swój osobisty wkład w zainstalowanie i prowadzenie łączności na naszej klubowej radiostacji z pokładu okrętu muzeum ORP „Błyskawica” serdecznie dziękujemy.

W piątek odbyło się spotkanie z komandorem Walterem Jaroszem. Spotkanie miało na celu podziękowanie dowódcy okrętu oraz dowódcy działu czwartego. Należy tutaj zaznaczyć, że dowódca odniósł bardzo dobre wrażenie z naszej działalności i zaowocowało to chęcią dalszej, szerszej  współpracy.  Większość czasu spędziliśmy na omawianiu dalszej współpracy na przyszłość. Są nowe pomysły i chęć wspólnego działania. Aby je wdrożyć umówione zostało kolejne spotkanie robocze tuż po święcie powstania Marynarki Wojennej czyli na początku grudnia. O szczegółach wzajemnej współpracy naszego  koła z okrętem  przybliżymy wkrótce.

 

Zawody VHF IARU R1

Zespół SN7L zaprasza do udziału w zawodach VHF IARU R1, które odbędą się  1 i 2 września od godziny 16 czasu lokalnego do 16.

Są to największe najważniejsze zawody 144MHz w Europie.

„Zapraszamy wszystkich posiadających radia z SSB na 144MHz i choć kawałek anteny na dachu (najlepiej w poziomie) do łączności. Liczy się dla nas każda łączność ze stacjami z Polski.”

SN7L będzie po raz pierwszy qrv  z JO70UR - Śnieżki 1603m n.p.m. z dużą mocą, przedwzmacniaczami i 4 systemami antenowymi całe 24h.  Więcej informacji na http://fb.com/SN7L.VHF   

Stacja będzie qrv w pobliżu częstotliwości 144.172MHz.

Regulamin dostępny tu http://vhfcontests.pk-ukf.pl/docs/Regulamin_zawod%C3%B3w_R1-IARU-2018-4.pdf

Jeżeli macie w swoim otoczeniu innych Kolegów z TRXami SSB 144MHz przekażcie dalej i zachęcajcie proszę do startu.

Materiał do QTC przygotowali: Małgosia SP2ADB i Stefan SQ2OFX.

Tnx es vy 73!
Witam wszystkich serdecznie,

 1. Nasze spotkania klubowe w posiadłości Jana SQ2FOY przeszło już do historii choć wspomnienia z miłego pobytu pozostaną w nas na pewno na długo. Myślę, że wszyscy, którzy byliśmy gośćmi mają miłe wrażenia ze spotkania albowiem trzeba stwierdzić, że: gospodarz wraz  z rodziną dołożył wszelkich starań aby niczego nie zabrakło na stołach a i pogoda była łaskawa, na spotkanie przybył również nasz kolega klubowy Andrzej DC5KV wraz ze swoją xyl oraz kol. Karol SP2SCS. Z resztą  zdjęcia na facebook SP2PMW pokazują to najlepiej. Dziękujemy w imieniu własnym i wszystkich tych, którzy przybyli.

Przy tej okazji wiele ciepłych słów  należy się również gospodarzom spotkania w Rybnie czyli Ani SP2WHZ i Bronkowi SP2EHP.  Na cześć gospodarzy obu zlotów trzykrotne hip hip hura!

2. Póki trwa jeszcze lato są chęci aby wzorem z ubiegłego roku zorganizować weekendową pracę z terenowego QTH. Ponieważ miejscowość Osłonino sprawdziła się,  to jest pomysł aby tym razem zorganizować  wyjazd pod namiot nad brzegiem zatoki puckiej.  Ważne, że są chętni.  Zapraszamy do wzięcia udziału :)

 

Tnx es vy 73 de SQ2OFX

 

           Piknik radiowy SP2PMW - Choczewo 2018                      Piknik radiowy SP2PMW - Rybno 2018Witam wszystkich,
 
Informujemy, że spotkanie w Choczewie odbędzie się nie 18.08 lecz 19.08.2018r. czyli w niedzielę. Jadło wszelakie i  napoje niewyskokowe zabezpiecza organizator przeto składkowe określono na 30pln.   Inne trunki rozweselające w/g. uznania bierzemy własne. Do zobaczenia w Choczewie.
 
Przy okazji zapraszam na ciekawą stronę z materiałem foto o ORP "Błyskawica":
 
 
 
Vy 73 de sq2ofxWitam Koleżanki i kolegów

Ponownie krótko:

1 okręt - muzeum ORP "Błyskawica" powrócił w środę z powrotem na swoje stałe miejsce postoju przy kei na Skwerku Kościuszki.  na najbliższą niedziele planujemy spotkanie klubowe na okręcie., na godzinę 13. Gościł będzie również Pan dr Jarosław Kłodziński. Spotkanie klubowe zostanie  uwiecznione na zdjęciach jako materiał do artykułu w czasopiśmie Bandera.  Wszystkich chętnych klubowiczów zapraszamy.
 
2. W ramach aktywności naszej stacji z pokładu okrętu, nasza stacja klubowa wzięła udział w zawodach dni Morza. Warunki antenowe - propagacyjne beznadziejne. Uzyskaliśmy 31 qso. log został wysłany do organizatora zawodów.
 
W ramach pracy z okrętu, przygotowujemy się do wymiany anteny kf na antenę typu LW.  Wszyscy chętni do pomocy proszę zapisywać się w kolejce  ;)
 
3. W miesiącu lipcu obchodzona jest okrągła, 90 rocznica założenia stacji brzegowej Portishead Radio.  Z tej okazji pracują specjalne stacje okolicznościowe. Więcej info na qrz.com: GB0GKA.  Zapraszam do odwiedzenia tej ciekawej strony.
 
Tnx za uwagę es vy 73! de SQ2OFX


Witam Koleżanki i kolegów
 
Tym razem krótko:
1.Jak wiadomo nasza rd-cja klubowa została  przeniesiona  na okręt - muzeum ORP "Błyskawica". Okręt od wczoraj cumuje w porcie MW na Oksywiu. W związku z tym Gosia SP2ADB wybrała się dzisiaj na okręt aby sprawdzić czy jest możliwość pracy . Okazało się, że w zasadzie nie ma przeciwwskazań jednakże poziom tzw. paniki generalskiej sięga topu masztu: trwają gorączkowe przygotowania do uroczystości pochówku komandorów represjonowanych w czasach stalinowskich. Ćwiczone są świsty trapowe poszóstne a na molo budowane są trybuny i podesty dla różnego rodzaju notabli wszelakiego autoramentu...Uroczystość odbędzie się  na cmentarzu garnizonowym. Podobno będzie ją prowadził sam naczelny kapelan MW Sławoj Leszek Głódź.  Po tym wszystkim okręt ma w środę wrócić do Gdyni. W tej sytuacji normalna praca klubowa zostaje ustalona na czwartek czyli za tydzień.
 
Ponadto nasza stacja wzięła udział w zawodach Dni Morza. Zawody odbyły się w niedzielę rano (2h.) za udział wzięli: kol. Irek SQ2TQF i ja (SQ2OFX). Niestety warunki propagacyjne pod psem a nawet dwoma. Antena nie specjalnie chce współpracować z nami w paśmie 80m. Uzyskano 31 qso... Wniosek wymiana anteny na LW!
 
2. Spieszymy donieść, że kol. Krzysztof SQ2XE prowadzi udane próby łączności via AMSAT. Ma już niezłe efekty w postaci wielu qso. Buduje coraz to lepsze anteny i ostatnio przeprowadził "ćwiczebne qso z Hoczewem czyli Janem SQ2 FOY via sat ! Gratulujemy i życzymy kolejnych udanych qso via SAT  jednocześnie  mamy nadzieję, że będzie to zachęta dla innych członków naszego koła aby spróbować takiego rodzaju qso :)
 
3. W ramach aktywności naszej stacji klubowej z pokładu okrętu proszę o zgłoszenia  kto nie otrzymał jeszcze nowej karty członkowskiej (zdjęcia były robione podczas spotkania opłatkowego). Karty  znacznie ułatwiają meldowanie się na okręcie ;).  Dodam jeszcze, że dodatkowe pozwolenie radiowe na 3Z0BLY mamy na okres roku do 06.06.2019   :)
 
 
Zatem do spotkania na pokładzie OM ORP "Błyskawica"!
 
Vy73! de SQ2OFX es SP2ADB


Witam wszystkie koleżanki i wszystkich kolegów klubowych
 
Sprawy aktywności klubowej:
 
1. Dziękujemy wszystkim , którzy wzięli udział w wycieczce do muzeum Gryf. Mamy nadzieje, że się podobało. Wiele ciekawych zdjęć z tego wypadu krąży  w internecie.
2. Zbliża się czerwiec a jak wszystkim wiadomo na ten miesiąc zaplanowaliśmy pracę naszej stacji z pokładu okrętu muzeum ORP "Błyskawica" .
Wymaga to pewnych przygotowań. I tak w dn. 24.05. odbyliśmy spotkanie z dowódcą dz.IV na okręcie. Mieliśmy okazję zapoznać się z warunkami na zainstalowanie naszej stacji i obsady operatorskiej oraz możliwościami instalacji anten. Otrzymaliśmy do dyspozycji kabinę nawigacyjna przyległą do sterówki (GSD). Jest w niej duży stół (chart table) oraz sofa dyżurna ;) . Aktualnie trzeba przygotować co najmniej dwie anteny do pracy w pasmie 80m i 20m.
W związku z powyższym proszę o zgłaszanie się osób chętnych do pracy do pomocy przy wykonaniu instalacji i do pracy na radiostacji w zespołach/dyżurach.  Można również zgłaszać się na tel. 511326080.Wcześniejsze zgłoszenia są potrzebne również do przedłożenia dla D.O.
Ponadto okręt w dniu 24.06 będzie wyprowadzony na redę portu Gdynia celem przyjęcia parady okrętów z okazji 100 rocznicy powstania MW. Tu również oczekuję na zgłoszenia chętnych, jednakże  uwaga: ilość miejsc dla chętnych jest bardzo ograniczona. Co do ilości osób będziemy jeszcze ustalać z D.O. Oczywiście praca radiostacji będzie trwała również na redzie.
 Planowany termin zaokrętowania naszej radiostacji jest ustalony na 4-8. 06.
3. Dzisiaj odbyło się spotkanie z kierownikiem KS Flota w celu omówienia współpracy podczas organizowanego biegi "Bałtycka sztafeta" . Nasza stacja klubowa będzie informowała o rozwoju tego trzy dniowego wydarzenia podczas prowadzonych QSO. Planowane jest wydanie okolicznościowej karty QSL . Więcej info tutaj:https://www.amw.gdynia.pl/index.php/pl/o-nas/aktualnosci/item/1810-baltycka-sztafeta-2018.   Dla naszego koła jest to początek współpracy z KS Flota a być może w przyszłości z AMW.  Zarząd naszego koła odbędzie naradę aby zastanowić się co do sposobów  szerszej współpracy z KS Flotą. 
4. W niedzielę była małą niespodzianka: na paśmie 2m uaktywnił się  nasz kol. klubowy Irek SQ2NUH. Irek przezwyciężył problemy zdrowotne i nawiązał łączność foniczną z kilkoma naszymi kolegami klubowymi. Życzymy Irkowi wytrwałości w dochodzeniu do zdrowia. All the best Irek and Vy 73!
Tego samego życzymy kol. Irkowi SP2TQF albowiem również boryka się z problemami zdrowotnymi.
5. Od pewnego czasu obserwujemy znaczny spadek aktywności naszych członków w dni klubowe. Jest to niepokojące zjawisko i daje Zarządowi  i mnie osobiście do myślenia...
6. Odbył się  coroczny zlot Łosiów -  Łoś 2018. Czy ktoś z naszych kolegów wie kto udał się z misją na to wydarzenie?
Tyle na teraz , do spotkania w klubie i na pokładzie ORP "Błyskawica".
 Vy 73 de SQ2OFX es SP2ADB


Witam wszystkie koleżanki i wszystkich kolegów klubowych
 
Na wstępie dziękuję za zgłoszenia o przynależności do klubu co nastraja optymistycznie Zarząd koła. Bardzo proszę o zgłaszanie tych , którzy jeszcze się namyślają...
 
Z życia klubu:
przygotowania do prac modernizacyjnych naszej "farmy" antenowej nabierają rozpędu.  Po tzw. długim week- endzie zostanie ogłoszony alarm: "wszystkie ręce na pokład" co rozumiem jako "przybywajcie do prac na rzecz klubu". Na pierwszy ogień mamy do wykonania: mocowanie opasek na kominie aby podnieść antenę delata loop, trzeba zamontować nowy wyższy maszt pod antenę ukf i zamontować nową antenę, którą nasze koło nabyło drogą kupna oczywiście i nawet z pewną zniżką ;)  następnie mocowanie - montaż przełącznika anten, podłączenie anten do przełącznika co wiąże się z wymianą kabli koncentrycznych na dachu. Trochę tego jest heh? A poza tym na horyzoncie powoli pojawia się maszt do anteny kierunkowej oraz potrzeba dokończenia remontu delty kierunkowej i strojenie próbne.
 
Ale, ale,  nie samą znojną pracą krótkofalowiec żyje :) w załączniku garść informacji od kol. Gosi SP2ADB na temat organizacji wyjazdu do muzeum Gryf. Prosimy o zgłaszanie się na wyjazd, można zabrać żony, , teściowe, teścia, kochanki, dziewczyny, dzieci drobne i wszystkie  inne płcie.
 
Pozdrawiam i w imieniu Zarządu koła oraz własnym życzę stosunkowo udanego dłuuugiego week - endu - majówki :)
 
Vy 73 de SQ2OFX

Witam wszystkich klubowiczów !
 
W imieniu Zarządu koła dziękuję za odzew na ostatnie qtc.To miłe. Tymczasem  Kol. Krzysztof sq2xe jest już w lepszej kondycji i w domowym qth. Z kolei kol. Mirek sq2tac również powrócił na domowe qth i już szykuje majdan albowiem koledzy już rwą się do niego na radiową majówkę z antenami...
 
Ze spraw klubowych: w zeszły czwartek zdemontowaliśmy antenę UKF ze względu na poważne uszkodzenia mechaniczne. Po rozebraniu okazało się, że wymaga ona dużego nakładu pracy. W związku z tym rozważany jest zakup nowej anteny, krótszej  np. X300 ale zainstalowanej na wyższym maszcie z odciągami. 
 
Tymczasem w najbliższym czasie :
 

W MAJU MAMY DWIE PIĘKNE WYCIECZKI:

 

12 maja 2018 r. - Zwiedzanie bunkrów oksywskich i w Babich Dołach.

Jest to jedyna, niepowtarzalna okazja zwiedzić bunkry z okresu II Wojny Światowej od środka. Kustosz, jednocześnie radny m. Gdyni dc. Jarosław KŁODZIŃSKI oprowadzi nas po czeluściach obiektów, przybliżając nam historię.

Dojazd własnym transportem, bierzemy po drodze kolegów nie zmotoryzowanych.

Zabieramy również  latarki i aparaty fotograficzne. Dla usprawnienia organizacji wycieczki proszę o jak najszybsze zgłaszanie się chętnych.

 

19 maja 2018 r. - Wyjazd autokarem wojskowym do Muzeum „GRYF” na pomorzu.

Zwiedzimy Muzeum Techniki Wojskowej i Muzeum saperskie „Explosive” z przewodnikiem.

Mamy możliwość przejechać się wojskową amfibią typu BTS.

Potem stawiamy anteny i nawiązujemy łączności radiowe.

W tym samym czasie robimy sobie grilla i śpiewamy żołnierskie piosenki.

Ta wycieczka jest płatna.

Zwiedzanie z przewodnikiem, możliwość grillowania zabezpiecza kierownictwo Muzeum Techniki Wojskowej (jest to wiata palenisko i ruszt) - 28 zł. od osoby.

Przejazd amfibią przy określonej liczbie osób (32 osoby) to koszt 20 zł. jeśli chcemy. Prowiant własny.

Zbiórka o godz. 8.30 przed kinem „GROM”. Wyjazd o godz. 9.00.

Przewidywany powrót o godz. 16.00.

Na wycieczkę zabieramy rodziny, przyjaciół.

Przewóz autokarem wymaga ubezpieczenia. W związku z tym potrzebne są dane osobowe:

Imię, nazwisko, PESEL. Koszt ubezpieczenia około 5 zł.

Chętni na wycieczkę do muzeum proszeni są o jak najszybsze zgłaszanie się celem ubezpieczenia w PZU. 

 

SP2ADB Małgorzata Wieczorek

Z amatorskim pozdrowieniem vy 73 de Sp2ADB es SQ2OFXWitam Koleżanki i Koledzy,
 
Oto kolejna garść spraw z życia naszego koła na dzień 27.03.2018r:
 
1. Zarząd dziękuje wszystkim, którzy przybyli na jajeczkowe spotkanie w klubie. Szczególne brawa za ofiarność dla kol. Mirka SP2ABW, który opuścił ośrodek odosobnienia "Jantar" i wstawił się wraz z xyl Gosią SP2ABS. Było miło i sympatycznie a gyros przygotowany przez kol. Arka SQ2FOV smakował wybornie! Podczas spotkania omawialiśmy nasze najbliższe zamierzenia klubowe. Zdjęcia do wglądu na fejsbuku sp2pmw. 
 
2. Zarząd Koła Krótkofalowców „BŁYSKAWICA” SP2PMW  na kwartalnym zebraniu w dniu 2.03.2018r. postanowił przeprowadzić aktualizację osobową członków koła.

 Ze względu na fakt iż z upływem czasu z różnych przyczyn także losowych  rzeczywista ilość   członków koła ulega zmianom, Zarząd postanowił uaktualnić listę członków. 
W związku z tym proszę w imieniu Zarządu o zdeklarowanie się drogą mailową na adres kontakt@sp2pmw.eu podając imię, nazwisko i znak własny. Prosimy również o wpłacanie składki członkowskiej (60zł) za 2018r. o ile nie zostały dotąd uiszczone (oraz składki zaległe).  

Nr konta: 77 1020 1853 0000 9402 0009 6057

 Aktualizację listy członków należy przeprowadzić do końca kwietnia 2018r. W razie problemów z pocztą elektroniczną można innymi środkami łączności: (radio, gołąb pocztowy, "snail mail", goniec, itd,itd.)

 Jednocześnie informujemy, że brak odpowiedzi – zdeklarowania się będzie równoznaczny z rezygnacją a co za tym idzie ze skreśleniem z listy członków koła.

3. O najbliższych planach i zamierzeniach koła,  poinformujemy wkrótce na kolejnych qtc.


QTC na dzień 15.03.2018r
  1. Mamy zaplanowaną pracę z pokładu ORP Pułaski. Oczywiście, ilość chętnych jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa na okręcie.

Aktualna sytuacja jest taka: Dowódca Okrętu. dał zgodę na naszą pracę ale w piątek i to tylko w ciągu dnia. Niestety część z nas pracuje i tu mamy tzw. ZONK… Jednakże jeżeli są chętni do pracy to proszę zgłaszać się do mnie lub do SQ2NUL.  Nasz kol. Grzegorz SQ2TAA  będzie asystował plus jedna osoba z załogi. proszę o zgłaszanie się albowiem szkoda stracić taką okazję.

 

  1.  W dniu  25 03.2018r.  (niedziela g. 12.00) wszystkich chętnych zapraszamy na tradycyjne jajeczko  wielkanocne. Oczywiście koszyk własny i różne takie.
Vy73 de sq2ofx tel 511326080

 

Plan pracy Koła Krótkofalowców "BŁYSKAWICA"

Klubu 3. Flotylli Okrętów na 2018 rok

 

1. Aktywować działalność Sekcji w oparciu o współpracę z innymi klubami oraz OT PZK, brać czynny czynny udział w imprezach organizowanych przez Marynarkę Wojenną RP i Klub 3. Flotylli Okrętów oraz propagować na falach eteru akcenty marynistyczne, historyczne i bieżące związane z Marynarka Wojenną

2.Sciśle współpracować z Wydziałem Wychowawczym 3. Flotylli Okrętów oraz Kierownictwem Klubu 3. Flotylli Okrętów na tematy związane z dostępem do informacji o imprezach Marynarki Wojennej i Klubu

3. W miarę możliwości brać czynny udział w zawodach organizowanych przez OTPZK, ZGPZK oraz inne zawody. Zdobywać dyplomy krótkofalarskie                                   

 

4. Aktywować pracę stacji klubowej emisjami cyfrowymi

5. Współpracować z Wojskowym Ośrodkiem Sportowym KPW Gdynia w ramach popularyzacji krótkofalarstwa w środowisku młodzieżowym

6. Organizować pokazy sprzętu łączności

7. Organizowanie szkoleń z kandydatami na krótkofalowców 

ZAMIERZENIA NA 2018 r. 

Styczeń

Walne zebranie.

Sprawy organizacyjne związane z pracą Koła i Klubu, uzgodnienie rocznego planu działalności  z Wydz. Wychowawczym 3.FO.

Przygotowanie identyfikatora, projektów kart qsl i dyplomów.

Szkolenie nowych członków z zakresu krótkofalarstwa.

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).

21.01.2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzyskanie zezwolenia z Urzędu Morskiego na pracę z latarni morskich.

Budowa i przygotowanie anten do pracy z terenowego QTH.

Prelekcja z zakresu technik pomiarowych  systemów antenowych.

Posiedzenie Zarządu Koła.

 

 

 

 

Luty

Uzyskanie zezwolenia z Urzędu Morskiego na pracę z latarni morskich.

Budowa i przygotowanie anten do pracy z terenowego QTH.

Prelekcja z zakresu technik pomiarowych  systemów antenowych.

Posiedzenie Zarządu Koła.

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marzec

Aktywność stacji klubowej SP2PMW z okazji:  „47. Rocznicy Powstania 3. Flotylli Okrętów” obchody 9.03.2018 r.

Aktywność stacji klubowej SP2PMW z okazji:  

„ XIX Rocznicy Wstąpienia Polski do NATO”

Praca radiostacji z okrętu ORP „Gen. K. Pułaski” w ramach „18. Rocznicy Podniesienia Bandery na ORP Gen. K. Pułaski”.

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu). 

11.03.2018 r.

Niedziela

12.03.2018 r.

Poniedziałek

15.03.2018 r.

Czwartek

 

 

 

 

 

 

 

Kwiecień

Wycieczka piesza:

Zwiedzanie AMW - symulator dowodzenia okrętem.

Zwiedzanie basenu nurkowego – Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.

Praca stacji klubowej SP2PMW w ramach zawodów aktywności stacji klubowych (MP ARKiI).

Prace modernizacyjne instalacji antenowej.

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).

AMW i Basen Nurkowy – jeden dzień. Tylko w dni robocze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maj

Złożenie wniosku w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej na znak okolicznościowy  3Z0BLY do pracy w ramach obchodów Marynarki Wojennej.

Udział Koła w spotkaniach krótkofalowców z Wybrzeża „Dni Morza”.

Podróż Wojskowo -Historyczna do Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” na Pomorzu.

Dni techniki: prace w ramach modernizacji anten.

Przygotowania wyposażenia łączności do pracy z okrętu ORP „BŁYSKAWICA”.

Zwiedzanie bunkrów oksywskich, Babie Doły z przewodnikiem.

Praca radiostacji z terenowego QTH.

  

 

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).

W ramach „Dni Morza”

 

 

Podróż autokarowa

 

 

 

Przewodnikiem jest dr Jarosław Kłodziński, Radny Urzędu Miasta Gdyni.

 

 

 

 

 

 

Czerwiec

Praca w plenerze w ramach akcji Dzień Dziecka – współpraca z 3.FO.

Coroczna aktywność radiowa stacji klubowej pod znakiem

okolicznościowym 3Z0BLY z okazji Święta MW, z pokładu OM „BŁYSKAWICA”.      

 Spotkania członków Koła na OM „BŁYSKAWICA”.

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).

 

W ramach „Dni Morza”

Cały miesiąc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lipiec-Sierpień

„Zlot radiowy” w Rybnie i Choczewie, praca radiostacji klubowej SP2PMW z terenowego QTH.  

Udział  Stacji Klubowej SP2PMW w zawodach z okazji „74. Rocznica Powstania Warszawskiego”

Aktywność stacji klubowej z okazji „Święta Wojska Polskiego”. 

Praca radiostacji klubowej z okazji „Międzynarodowego Święta Latarni Morskich” – praca z latarni morskiej.

 

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).

Złożenie wniosku w UKE na znak okolicznościowy HF100MWRP.

Dojazd własnym transportem. Termin będzie podany.

01.08.2018 r.

Środa

15.08.2018 r.

Środa

17.08.2018 r.

Piątek

Dojazd własny transport.

 

 

 

 

Wrzesień-

Październik

Aktywność stacji z okazji „79. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej”  - praca pod znakiem klubowym.

 

Przygotowanie stacji klubowej do „100. Rocznicy Utworzenia Marynarki Wojennej”.

Wydruk kart okolicznościowych i dyplomów.

XIV Kaszubskie Spotkanie Krótkofalowców.

 

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).

01.09.2018 r.

Cały miesiąc -wrzesień

 

 

 

Miejsce spotkania zostanie ustalone

 

 

 Listopad

 

 

Udział stacji klubowej w zawodach Narodowego Święta Niepodległości  z okazji „Święta Niepodległości”.

Zaakcentowanie pracą radiostacji klubowej obchodów „100. Rocznicy Utworzenia Marynarki Wojennej” w dniu 28.11.2018r.

 

11.11.2018 r.

Zawody krajowe

28.11.2018 r. Cały miesiąc - listopad

 Grudzień

Spotkanie Świąteczne członków Koła.

Przygotowanie do Walnego Zebrania.

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubie (prace na rzecz klubu).

Termin do uzgodnienia

 

 

Cotygodniowe spotkania członków Koła w siedzibie klubu (prace na rzecz klubu).